Laureaci Nagrody R&D Impact #1

Jest nim Waldemar Miksa – inicjator i główny koordynator Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future” oraz prezes zarządu YellowHouse English SA.

– Dwujęzyczność z angielskim to prezent na całe życie, który każde dziecko powinno otrzymać obligatoryjnie. Jest to bowiem jego naturalne prawo jako obywatela współczesnego świata – zaznacza prezes.

Idea Powszechnej Dwujęzyczności to równoległe nabywanie języka lokalnego z globalnym w okresie wrażliwości językowej dzieci. Chodzi o to, by język globalny (angielski) nigdy nie stał się dla nich „językiem obcym”.Dzięki odpowiednio wprowadzonym zmianom systemowym dziecko uczy się nowego języka w sposób naturalny, bezpośrednio z kontekstu.

– Odbywa się to w zgodzie z naturalnymi, fizjologicznymi procesami rozwojowymi. Dziecka zaczyna uczyć się języka od momentu, kiedy zaczyna słyszeć, czyli mniej więcej trzy miesiące przed urodzeniem.Od tej chwili do ok. 3 roku życia mamy najlepszy okres, żeby równolegle do języka pierwszego zacząć wprowadzać język drugi. Oczywiście im wcześniej tym lepiej, bo tu chodzi przede wszystkim o stymulację rozwoju mózgu.Warto podkreślić w tym kontekście, że w wieku dwóch lat dziecko ma ok. 2 razy więcej połączeń w mózgu niż dorosły tłumaczy Waldemar Miksa.

Ideą Powszechnej Dwujęzyczności zajmuje się od wielu lat, a Yellow House English stał się początkiem działalności w branży edukacyjno-technologicznej. Systemowe wdrożenia tej idei miały już miejsce w ponad 2000 placówkach w Polsce.

Nagroda została przyznana za cenne realizowane od wielu lat w zakresie prac B+R oraz za wpływ na rozwój edukacji. Działania te są prowadzone przy jednoczesnym aktywnym rozpowszechnianiu wiedzy i idei wśród całego społeczeństwa. Pracy nominowanego przyświeca wizja lepszej przyszłości.

Link do wywiadu, który przeprowadziliśmy z Panem Prezesem – zapraszamy do lektury.

IDEA, KTÓRA ZMIENIA NASZ ŚWIAT