Geneza powstania Nagrody R&D Impact

Innowacje miały i mają ogromny wpływ na wzrost gospodarczy. Pokazuje to historia. Podczas rewolucji przemysłowej XVIII i XIX wieku wynalezienie maszyny parowej i wykorzystywanie elektryczności w praktyce zmieniły Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone w potęgi przemysłowe. W XX wieku samochody, antybiotyki i lotnictwo wywarły podobne skutki.

Wielu ekspertów twierdzi, że dzisiaj trudniej uzyskać  duże korzyści z dobrego pomysłu niż w przeszłości. Część ekonomistów twierdzi, że w ostatnich 50 latach było mniej przełomowych innowacji wpływających na znaczny wzrost gospodarczy.

Komputery, telefony komórkowe i internet zmieniły sposób, w jaki żyjemy, ale nie doprowadziły do ogromnego wzrostu produktywności. Zbiegło się to ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych, co pozostawiło pewne pesymistyczne nastawienie do przyszłości.

W rzeczywistości jednak rozwój technologiczny postępuje w szybkim tempie, a nowe technologie – usługi i produkty – wpływają na sposób, w jaki podróżujemy, robimy zakupy, jemy i nawiązujemy kontakty towarzyskie. I chociaż innowacja może nie generować tak spektakularnych zmian jak kiedyś, nadal odgrywa kluczową rolę w stymulowaniu wzrostu i zatrudnienia, a wzrost konkurencji na rynkach i spowolnienie globalnego powoduje potrzebę priorytetowego traktowania innowacji, badań i rozwoju.